تاریخچه نیروی هوایی ایران

تاریخچه نیروی هوایی ایران
در سال 1301 شمسی برای نخستین بار در ارکان حرب کل قشون دفتری بنام دفتر هواپیمایی تشکیل شد. پس از تأسیس این دفتر، یک فروند هواپیما از نوع «یونکرس» ساخت آلمان خریداری و در قلعه مرغی تهران نگهداری گردید. در 11 خرداد ماه سال 1303 شمسی فرمان تشکیل هواپیمایی نظامی صادر شد.
در 13 خرداد ماه سال 1303 شمسی اولین دسته افسران ایرانی برای تکمیل تحصیلات نظامی به کشور فرانسه اعزام شدند. در سال 1304 شمسی چند افسر به کشورهای فرانسه و روسیه به منظور طی دوره‌ی خلبانی رهسپار گردیدند. در سال 1305 شمسی ارتش نوبنیاد ایران 2 فروند هواپیمای «اسپاد» و 2 فروند «برگه» و 3 فروند «پوتز» از کشور فرانسه و 5 فروند هواپیمای «دوهاویلاند9» نیز از روسیه خریداری کرد. در 5 اسفند ماه 1304 شمسی یک فروند هواپیمای خریداری شده از نوع برگه 19 با پرچم ایران برای اولین بار به خلبانی یک افسر ایرانی در قلعه مرغی فرود آمد. در همین سال برای نخستین بار «اداره هواپیمایی کل قشون» با سازمانی معین و رسماً تشکیل شد.
در سال 1310 شمسی تعدادی از هواپیماهای مشقی نوع «تایگرموس» خریداری شده از انگلیس به خدمت نیروی هوایی ایران در آمد و در مهرماه همین سال آموزشگاه خلبانی در مهرآباد تأسیس و برای اولین بار 19 نفر داوطلب غیر نظامی و یک نفر افسر به سرهنر آموزگاری یک خلبان سوئدی و هنر آموزگاری خلبانان ایرانی مشغول فراگرفتن فن خلبانی گردیدند. همزمان با تشکیل آموزشگاه خلبانی به منظور تربیت مکانیسین هواپیما، آموزشگاه فنی نیز در دوشان تپه تأسیس شد.
در سال 1314 شمسی ماشین آلات کارخانجات هواپیمایی شهباز در محل فعلی دوشان تپه نصب و به منظور تعمیرات اساسی و سوارکردن قطعات هواپیماهای مختلف آماده بهره برداری گردید. البته این کارخانه علاوه بر تعمیرات اساسی هواپیما با استفاده از قطعات و مواد اولیه مورد نیاز، موفق شد چندین فروند هواپیما را تعمیر کند. با ورود جنگ جهانی دوم به ایران، واحدهای هواپیمایی این کشور دچار خسارات فراوانی شدند بطوریکه از 3 شهریور ماه 1320 شمسی تا 14 خرداد ماه 1325 شمسی در واقع دوره مشخصی از رکود و انحطاط در تاریخ نیروی هوایی ایران بشمار می‌رود. این رکود نتیجة تأسف بار اشغال کشور بود که امکان هر گونه پیشرفتی را سلب نمود. بطور خلاصه از بدو تأسیس هواپیمایی نظامی در ایران حدود 48 نوع هواپیما در خدمت این نیرو بوده است که به موازات پیشرفتهای صنعت هواپیمایی تدریجاً انواع قدیمی از خدمت خارج و هواپیماهای نوع جدید جای آنها را گرفته‌اند. از تاریخ 9 اردیبهشت سال 1332 شمسی نخستین سری از هواپیماهای نوع جت وارد خدمت نیروی هوایی ایران شد.
نیروی هوایی ایران تدریجاً مجهز به هواپیماهای جت و شکاریهای سریعتر از صوت و هواپیماهای ترابری، آموزشی و ارتباطی روز گردید. از 27 اردیبهشت سال 1347 شمسی هواپیماهای شکاری از نوع فانتوم ( F-4) که از نیرومندترین هواپیماهای خط اول جهان بود با 5/2 برابر سرعت صوت به خدمت نیروی هوایی ایران درآمد. در سال 1353 شمسی هواپیما بویینگ 707 و هواپیمای «P3-F» و در سال 1354 شمسی به ترتیب هواپیماهای بویینگ 747 جامبوجت و نیز هواپیماهای «F-14» وارد نیروی هوایی گردیدند. و بدین ترتیب کیفیت نیروی هوایی همطراز با پیشرفته‌ترین نیروهای هوایی جهان گردید.
مأموریت کلی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در کنار سایر نیروهای مسلح، پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و همچنین حفظ منافع ملی کشور و یاری به ملل مسلمان یا مستضعف غیر معارض با اسلام در جهان می باشد.
پاسداری از قلمرو فضایی کشور، حمله به هدفهای نظامی و تأسیسات حیاتی دشمن، پشتیبانی هوایی از نیروهای نظامی و انتظامی، تأمین پدافند هوایی کشور و همچنین انجام مطالعات و تحقیقات لازم در کلیة زمینه‌ها در جهت نیل به خودکفایی، بخشی از وظایف نهاجا است که همواره تحت فرمان ولی امر مسلمین جهان و فرماندهی معظم کل قوا، در کنار مردم و در جهت مصالح و آرمان‌های امت اسلامی به انجام آن اهتمام می‌ورزد.

/ 0 نظر / 44 بازدید